23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Bundan 102 yıl önce 23 Nisan 1920 tarihinde yeni kurulacak devletin Millet Meclisi açıldı. BU sene bu tarihi olayın yani 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 102. yıl dönümü.

Bu tarihi olay milli bayram olurken yeni devletin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etti. Dünyada çocuklara armağan edilen ilk ve tek bayram özelliği olan bu gün 179 yılında uluslar arası hale gelmiştir. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO’nun 1979’u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır.

1933’te Atatürk’le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği günümüzde çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki memurların yerine geçmesi ve temsili olarak koltuğuna oturması ve basın açıklaması yapması şeklinde devam etmektedir.

Yabancı ülkelerden gelen çocuklar ülkemizde gönüllü ailelerin yanında misafir edilmekte ve çocuklar aracılığıyla tüm dünyada sevgi, hoş görü köprüsü kurulmaktadır. Bizim kültürümüzü gören ve ülkemiz ile ilgili iyi izlenimleri edinen bu çocuklar ayrılırken yeni edindiği arkadaşlarından göz yaşları ile ayrılmaktadır.

Bu anlamlı günün ülkemiz ve dünya çocuklarına bayram olarak armağan edilmesini sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve kurucu mecliste görev yapan milletvekillerimizi, gazi ve şehitlerimizi şükranla ve rahmetle yâd ediyorum.

Bayramımız kutu olsun…

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili söz ve mesajlar için TIKLAYINIZ.

Bu anlamlı gün ile ilgili İngilizce söz ve mesajlar için de bu linke TIKLAYINIZ