Elveda Mübarek Ramazan

Kadir Gecesi değerli armağanlarını bırakarak gitti. Son on günde aranılan ekseriyetle tek gecelerde arayınız emri ile o gecelerde ibadete ağırlık verilen kutlu zaman dilimi Ramazanın en şerefli gecesini de geride bıraktık. Rabbim tekrar Ramazana ve Kadir gecesine kavuşmayı nasip eylesin.

Kadir gecesi geçince artık Elveda Ramazan sözleri söylenmeye başlar.

Elveda ey şehri Ramazan mahyaları asılır, ilahileri söylenir.

Ramazan ayı ile evvela nimetlerin kıymetini anlayıp şükrettik. BU nimetleri bulamayan insanların halini daha iyi anlayıp zekât ve fitre ile yardım musluklarını açıp infak ettik. Sadece midemize değil ağzımıza, gözümüze elimize ve ayağımıza da oruç tutturduk. Kötü ve kem söz etmedik. Harama kaşımızı kaldırıp bakmadık. Kötü niyetle bir yere gitmek için adım atmayıp harama el uzatmadık.

Bunlar zaten bir Müslüman’da olması gereken faziletlerdi. Ama insanoğlu adının kökü gereği nisyan yani unutma eğilimindedir. Ramazan bu hasletlerimizi hatırlamaya ve özümüze dönmeye vesile oldu.

Türkçe tabirimizle pamuk gibi olduk.

Şimdi esas imtihan başlıyor. Ramazanla kazandığımız bu özelliklerimizi Ramazan sonrası da devam ettirebilecek miyiz acaba?

Bence irademizin hakkını vererek ve Allahtan yardım isteyerek bunu başarabiliriz.

Belli bir yere kadar getirdiğimiz bu güzel özelliklerimizi bırakmayalım. Yıkmayalım imar ettiğimiz bu güzellikleri.

Ramazan Bayramı ile Şevval ayı başlıyor.  Şevval ayında 6 gün oruç tutmak hadislerde övülmüş ve tavsiye edilmiştir.

Kim oruçla geçirdiği Ramazan ayından sonraki Şevvâl ayında altı gün oruç tutarsa, bütün seneyi oruçla geçirmiş gibi olur!.” (Müslim, Ṣıyam, 204; İbni Mace, Sıyam: 33)

Ramazanın havası geçmeden bayram sonrası hemen başlayabiliriz. Arka arkaya tutmak zorunda olmadığımız bu orucu da tutarak  bir nevi Ramazanda kazandığımız iyi hasletlerimizi koruyacağımızı da göstermiş oluruz.

Hadi söz verelim ve niyetlenelim.

Ramazanlaşan ruhumuzu korumaya ve daha da iyi bir Müslüman olmaya çalışalım.

Nimetin kadri kıymetini bilen ve israf etmeyen, fakir fukaranın halinden anlayıp onlara yardım eden, itidalli, öfkesine yenilip kalp kırmayan, güzel bakan, güzel gören ve güzel düşünüp hayatından lezzet alan müminler olmaya niyetlenelim.

Atalarımız “Her geceyi kadir bil, her geleni Hızır bil” demişler. Bu güzel sözden hareketle her ayı ramazan, her günü cuma ve her geceyi kadir bilmeliyiz.

Nefeslerimizin sayılı olduğu şu misafirhanede bu şuurla yaşarsak kimsenin kalbini kırıp kul hakkına giremeyiz. Topluma karşı sorumluluklarımızı hakkıyla yerine getirirken Allaha olan kulluğumuzu da bi hakkın yapma gayreti içinde oluruz.

Rabbim uyanık ve şuurlu olmayı nasip etsin.

Bir daha ki Ramazana sağlık ve sıhhatle kavuşmayı nasip etsin. Amin. Elfi elfi amin….